A legfrissebb béketárgyalás csupán negyven percet ölelt fel, ám a résztvevők nem igazán fűztek hozzá jelentős érdeklődést.

Szerdán este újabb tárgyalási kört rendeztek Isztambulban, ahol az ukrán és orosz tárgyalódelegációk találkoztak az ukrajnai válság megoldása érdekében.
A mindössze 40 perces találkozón az orosz delegációt Vlagyimir Megyinszkij elnöki tanácsadó vezette, míg az ukrán delegáció élén Rusztem Umerov, az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) új titkára állt, aki az elő két fordulóban védelmi miniszterként vezette a küldöttséget. A török házigazda szerint Ibrahim Kalin, az MIT török hírszerzés vezetője, valamint Metin Gürak vezérkari főnök is jelen volt a mostani megbeszélésen.
Megyinszkij a harmadik fordulót követő sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az ukrán féllel megállapodtak egy újabb fogolycseréről.
A hadifoglyok cseréjének folyamatát továbbra is folytatva, elértük azt a megállapodást, hogy a közeljövőben mindkét fél részéről legalább 1200 újabb hadifogoly cseréjére kerül sor.
- ismertette.
Időközben az orosz védelmi minisztérium arról adott hírt, hogy szerdán befejezték a június 2-i isztambuli megbeszéléseken elért megállapodásban rögzített, második nagyszabású hadifogolycserét.
"Jelenleg az ukrán-fehérorosz határon zajlik a hadifoglyok utolsó cseréje, amely körülbelül 250 embert érint mindkét oldalon. Ezzel véget ér a második, rendkívül nagyszabású cserefolyamat, amely összesen mintegy 1200 főt érintett" - nyilatkozta Megyinszkij a témával kapcsolatban.
Oroszország eddig több mint 7000 ukrán katona holttestét adta át Ukrajnának.
A halottak holttesteinek cseréje megvalósult. Azon erkölcsi megfontolás alapján, hogy az elesett katona holttestét a szülőföldjén kell eltemetni, több mint 7000 holttestet adtunk vissza az ukrán félnek
- mondta Megyinszkij. Hozzáfűzte, hogy az orosz fél kis számban visszakapta a sajátjait. Az orosz elnöki tanácsadó megjegyezte, hogy Oroszország további 3000 ukrán katona holttestének átadását vetette fel a tanácskozáson.
"Amint az ukrán fél technikailag készen áll a fogadásukra, a halottak maradványait a Vöröskereszt segítségével átadjuk Ukrajnának" - tette hozzá.
Az orosz elnöki tanácsadó hangsúlyozta, hogy a felek részletesen átbeszélték az ukrajnai helyzet rendezésével kapcsolatos álláspontjaikat, amelyeket különböző memorandumokban rögzítettek.
Az álláspontok meglehetősen távol állnak egymástól. De megállapodtunk abban, hogy fenntartjuk a kapcsolatot
- Kérlek, formáld át a mondandódat úgy, hogy egyedi legyen - kérte.
Oroszország javaslatot tett Ukrajnának, hogy a költségek csökkentése és az időhatékonyság érdekében három külön munkacsoportot alakítsanak ki az online tárgyalások keretein belül. Ezek a csoportok a politikai, katonai és humanitárius kérdésekre összpontosítanának. Megyinszkij nyilatkozata szerint az ukrán delegáció elkötelezte magát, hogy mérlegeli ezt az ajánlást.
Oroszország felvetette azt is, hogy vissza lehetne térni egyes frontszakaszokon a rövid - 24-48 órás - szünetekhez a harctevékenység során, hogy a egészségügyi csapatok felvehessék a sebesülteket, illetve elesett katonák holttesteit.
Megyinszkij bejelentette, hogy Oroszország készségesen felajánlja az ukrán hadsereg katonáinak és más érintett személyeknek a cseréjét az Ukrajna által a Kurszki területen fogva tartott civilekért.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője már korábban is igyekezett csökkenteni a megbeszélésekhez fűzött elvárásokat, hangsúlyozva, hogy rendkívül összetett és kihívásokkal teli tanácskozás vár ránk.
A felek álláspontjai szöges ellentétben vannak, és senki nem vár könnyű menetet. Mindazonáltal az álláspontok lehetséges közelítéséről beszélt egy tűzszünet feltételeit illetően. Mindehhez hatalmas diplomáciai munkára van szükség
- fejtette ki Peszkov.
Az ukrán tárgyalóküldöttség soraiból az hangzott el, minden attól függ, hogy Oroszország felhagy-e ultimátumok állításával és konstruktív álláspontra helyezkedik-e. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szintén csillapította az immáron harmadik tárgyalási fordulóhoz fűzött elvárásokat.
Zelenszkij korábban azt nyilatkozta, hogy az ukrán delegáció határozottan az azonnali és teljes mértékű tűzszünet mellett áll ki. Kiemelte, hogy Kijev számára kiemelkedően fontos a hadifogolycserék kiterjesztése, az elhurcolt gyermekek hazajuttatása, valamint egy Vlagyimir Putyinnal tervezett csúcstalálkozó előkészítése.
A Kreml nem zárta ki a lehetőséget, ugyanakkor egy béketervről szóló megállapodásra van szüksége.