**3 titkos mondat, ami megnyitja a gyerekek szívét - Minden szülőnek érdemes lenne tudnia** 1. **"Érdekel, hogy mit gondolsz."** – Ezzel a mondattal megmutathatod a gyermekednek, hogy fontos a véleménye, és bátorítod, hogy megossza veled az érzéseit és g


4 különleges nasi, amit a magas IQ-jú emberek kedvelnek: vajon te is szereted ezeket?

A leglényegesebb üzenet, amit egy bántalmazott gyermeknek mondhatunk, gyakran elmarad, pedig mennyire fontos lenne, hogy elhangozzon! A segítségre szoruló, kétségbeesett gyerekek száma sajnos egyre nő. Vámos Robi, író, coach, valamint gyermek- és felnőttmentor, a "gyémántbogarak" védelmezője, most saját tapasztalatait osztja meg velünk, hogy ezzel is támogathassa a rászorulókat.

Egy harmadikos kisdiák egyszer, a rajzóra után, leült mellém, és így szólt:

Készítettem egy házrajzot, de valahogy különösen alakult. Az egyik oldalán volt egy furcsa gyűrődés. Ekkor jöttem rá, hogy az a jelenség pontosan tükrözi engem.

Tényleg komolyan gondolom, amit mondok. Nyilvánvalóan léteznek szebbnél szebb, precízebbnél precízebb és az elvárásoknak jobban megfelelő alkotások. De képzeld el, milyen unalmas lenne a világ, ha mindenki ugyanúgy gondolkodna, mint a többség. Mennyire szürkévé válnának a nappalok, ha sosem tapasztalhatnánk meg, hogy valaki másként, az átlagtól eltérően értelmez, él át vagy ábrázol dolgokat? Persze mindezt úgy, hogy senkinek nem okoz vele kárt, senkit nem bánt meg. Sőt, sajnos gyakran épp ő maga válik a konformizmus áldozatává.

Van, hogy a gyereked nem a "szabályos" formát hozza. És van, hogy épp ezért bántják. Akkor jön a mondat, aminek varázsereje van:

"Ott vagyok neked. Bátran lehetsz fura."

A bizalom nem csupán a kérdésekből táplálkozik, hanem abból a jelenlétből is, amelyet akkor nyújtasz, amikor a szavak feleslegessé válnak. Az igazi támogatás abban rejlik, hogy ott vagy, és megérted a másikat anélkül, hogy bármit is mondanál.

Bizonyára te is észrevetted már, hogy a gyerekek sokkal inkább akkor nyílnak meg, amikor nem érzik a nyomást, hogy faggassák őket. Ez különösen igaz bizonyos életkorokban. Elég lehet csupán egy csendes pillanat, amikor együtt ülünk, vagy egy hosszú autóút, ahol a zene szól. Néha pedig az is elég, ha nem próbáljuk meg azonnal kijavítani őket, hanem hagyjuk, hogy szabadon kifejezhessék magukat.

A rejtett üzenetek, amelyek új lehetőségeket tárhatnak fel, szülőként valóban támogatást nyújthatnak:

Empátia, jelenlét és meghallgatás: mi rejlik a szülő valódi eszköztárában? Ezek a fogalmak nem csupán szavak, hanem olyan alapkövek, amelyek segítenek a szülőknek abban, hogy mélyebb kapcsolatot építsenek gyermekeikkel. Az empátia lehetővé teszi, hogy beleéljük magunkat a gyermek érzéseibe, a jelenlét pedig azt jelenti, hogy valóban figyelünk rájuk, amikor beszélnek. A meghallgatás pedig egy aktív folyamat, amely során nemcsak a szavakat, hanem a mögöttes érzelmeket és szükségleteket is észrevesszük. Ezek az eszközök közösen segítenek abban, hogy támogató és biztonságos légkört teremtsünk, ahol a gyerekek szabadon kifejezhetik magukat.

Nincs olyan, hogy "csak figyeltem". Az empátia nem a gyengeség jele, és a figyelem nem egyenlő a tétlenséggel. A gyermek néha nem megoldásra vágyik, hanem olyan társra, aki képes hordozni a fájdalmát anélkül, hogy azonnal megpróbálná „kijavítani” a helyzetet.

Mi a különbség valójában? A tanács az, amikor megosztod valakivel, hogy mit tegyen, míg a kérdés az, amikor támogatod őt abban, hogy felfedezze, mit érez valójában.

Egy bántalmazott gyerek nem attól lesz erősebb, ha azt hallja: "Mondd meg neki, hogy hagyjon békén." Hanem ha valaki ránéz, és azt kérdezi: "Mi volt a legrosszabb benne? Mi fájt a legjobban?"

Kis lépésekben és célzott kérdésekkel fokozhatod a megerősítést.

Furcsának vagy különlegesnek titulálni a gyerekeket egy érdekes megközelítés. Minden gyermek egyedi, sajátos világot teremt, tele színes gondolatokkal és meglepő ötletekkel. Ezek a kicsik olyan módon látják a világot, amely sokszor felnőtt szemmel nehezen érthető. Az őszinte kíváncsiságuk és kreativitásuk teszi őket igazán különlegessé, és ez a különbség éppen az, ami gazdagítja a társadalmat. Minden egyes gyermek egy új perspektívát hoz, amely segít nekünk felnőtteknek is újra felfedezni a világ csodáit.

Aki "más", az nem rosszabb - csak láthatóbb. És ahol kilógsz, ott sebezhető is vagy. A furának titulált gyerekek gyakran azok, akik mélyebben éreznek, másképp gondolkodnak, más tempóban haladnak. Ők azok, akikből lehet csodálatos tanár, alkotó, gyógyító... ha nem próbáljuk belenyomni őket a sablonba.

Építs a kis "gyémátbogarad" köré mondatokkal is védőburkot!

Fedezd fel önmagad mélységeit, és légy hű a saját lényedhez!

A bántalmazás legfőbb következménye, hogy a gyermek kétségek között kezd lebegni: "Talán tényleg én vagyok a probléma?" Éppen ezért rendkívül fontos, hogy már fiatal korban megtanítsuk őket az önismeretre. Nem csupán későbbi életük során, hanem már most is. Azért kell ezt hangsúlyozni, hogy a gyerek megértse: "Amit érzek, az értékes. Amit gondolok, az teljesen normális. A hely, ahol vagyok, az elfogadható."

Szülőként érdemes különös figyelmet szentelned ennek a témának:

Bántanak? Ne csüggedj! Fedezd fel a "bánthatatlan" filozófiát, amely segít megvédeni lelkedet a negatív hatásoktól.

A "bánthatatlan" kifejezés nem azt jelzi, hogy soha nem éreznél fájdalmat, hanem inkább azt, hogy képes vagy kezelni a szenvedést, amikor az megjelenik. Tudod, hova fordulhatsz, van, akihez beszélhetsz, és van, amibe belekapaszkodhatsz, hogy támogasson a nehéz pillanatokban.

A bánthatatlan filozófia három alappillére:

Hogyan óvhatod meg magad a mások által okozott bántó szavak és cselekedetek hatásától? Először is, fontos, hogy tudatosítsd magadban: mások véleménye nem határozza meg az értékedet. Próbálj meg a saját belső hangodra hallgatni, és az önértékelésedet felfelé ívelő úton tartani. Másodszor, alakíts ki egy erős mentális pajzsot. Ez azt jelenti, hogy gyakorolhatod a pozitív megerősítéseket, amelyek segítenek megerősíteni a hitedet önmagadban. Emellett hasznos lehet a légzőgyakorlatok vagy meditáció, amelyek segíthetnek a stressz kezelésében és a negatív érzések elengedésében. Fontos, hogy körülötted támogató közeg legyen. Tölts időt olyan emberekkel, akik értékelnek és tisztelnek, hiszen ők segíthetnek abban, hogy jobban érezd magad a bőrödben. Ne feledd, hogy a bántó szavak gyakran a másik személy saját problémáiból fakadnak. Próbáld meg ezt szem előtt tartani, és ne vedd magadra a támadásokat. Végül, ha szükséges, ne habozz szakmai segítséget kérni. Egy terapeuta vagy tanácsadó segíthet feldolgozni a bántó tapasztalatokat és új megküzdési stratégiákat kidolgozni.

Természetesen! Íme néhány mondat, amely segíthet a gyerekeknek kifejezni magukat, ha bántják őket: 1. "Kérlek, ne bánts, mert ez rosszul esik nekem." 2. "Szeretném, ha tisztelettel bánnál velem." 3. "Nem tetszik, ahogy beszélsz velem, kérlek, változtass rajta." 4. "Ha így folytatod, nem szeretnék veled játszani." 5. "Az, amit mondtál, fájt, és nem helyes." 6. "Kérlek, gondold át, hogy a szavaiddal másokat is bántasz." 7. "Érdekes, hogy másokkal hogyan bánsz, próbálj meg kedvesebb lenni." 8. "Szeretném, ha megértenéd, hogy mindenki más, és tiszteletben kell tartanunk egymást." 9. "Ha valami nem tetszik, fontos, hogy elmondjuk, de mindig tisztelettel." 10. "Az igazi barátok nem bántják egymást, és ezt szeretném, ha megértenéd." Ezek a mondatok segíthetnek a gyerekeknek abban, hogy kifejezzék érzéseiket, és megtanulják, hogyan álljanak ki magukért.

**Önbizalom Építése és Érzelmi Ellenálló Képesség Fejlesztése: Egyedi Tippek** 1. **Önismeret Mélyítése**: Tölts el időt önmagad megismerésével! Írj naplót az érzéseidről és gondolataidról. Ez segít tisztábban látni, mi motivál, és hol vannak a gyenge pontjaid. 2. **Pozitív Affirmációk**: Hozz létre saját, inspiráló mondatokat, amelyeket naponta ismételsz. Például: "Képes vagyok a kihívásokkal szembenézni!" Ezek a megerősítések segíthetnek a belső hangod pozitív irányba terelésében. 3. **Kihívások Elfogadása**: Ne félj új dolgokat kipróbálni! Akár egy új hobbi, akár egy nyilvános beszéd, minden egyes kihívás hozzájárul az önbizalmad növeléséhez. 4. **Környezeted Hatása**: Válaszd meg gondosan, kikkel töltesz időt! A pozitív, támogató emberek környezetében könnyebben tudod építeni az önbizalmadat. 5. **Fókuszálj az Erősségeidre**: Készíts egy listát azokról a képességeidről és eredményeidről, amelyekre büszke vagy. Ezeket időről időre átnézve emlékeztetheted magad arra, miben vagy jó. 6. **Érzelmi Képzés**: Tanulj meg tudatosan reagálni a stresszhelyzetekre. Próbálj ki meditációt vagy légzőgyakorlatokat, amelyek segítenek megnyugtatni az elmédet és erősíteni az érzelmi ellenálló képességedet. 7. **Célok Kitűzése**: Állíts fel reális, elérhető célokat. A kisebb, fokozatos sikerek segítenek megerősíteni az önbizalmadat és motiválnak a további fejlődésre. 8. **Önmagad Elfogadása**: Tanulj meg megbocsátani magadnak a hibákért! Mindenki követ el tévedéseket, és ezekből tanulva válhatsz erősebbé. 9. **Fizikai Aktivitás**: A mozgás nemcsak a testet, hanem a lelket is erősíti. Találj egy sportágat, ami örömet okoz, és rendszeresen végezd! 10. **Képzeld El a Sikert**: Vizualizáld, ahogy elérsz egy fontos célodat. A pozitív képzelet segít abban, hogy magabiztosabbnak érezd magad a valóságban is. Ezek a tippek segíthetnek abban, hogy fokozatosan építsd az önbizalmadat és fejleszd érzelmi ellenálló képességedet. Ne feledd, hogy a változás időt igényel, de a kitartás mindig kifizetődik!

Az önbizalom forrása nem csupán a sikerekben rejlik, hanem abban a bátorságban, hogy újra és újra nekifess a kihívásoknak, még akkor is, ha az előző próbálkozásod nem hozta meg a várt eredményt.

Kicsik és nagyok örömére egyaránt alkalmasak:

Gyakorlati tanácsok és módszerek, amelyekkel bármilyen helyzetben bátran helytállhatsz

Adj neki "önbizalomkártyákat" - olyan mondatokkal, amiket szeretne hallani magáról.

És ha valaki halkan a fülébe súgja:

"Ott vagyok neked. Bátran lehetsz fura." ...akkor az a gyerek lehet, hogy túléli nemcsak az iskolát, hanem önmaga ellen forduló gondolatait is.

Related posts