209 ezer forintról egy év leforgása alatt 6,5 milliárd forintra ugró árbevétel és számos más gazdasági csoda tűnik fel a legújabb adóslistán.


Egy tízemeletes csepeli panelház egy földszinti lakásában, a Kossuth Lajos utca 62. szám alatt valószínűleg egyedülálló gazdaságtörténeti bravúrt hajtott végre Danó Krisztián. A 44 éves ózdi férfi 2024. áprilisában 3 millió forinttal a zsebében bejegyeztette erre a címre a Reszort Placc Kft. nevű, főtevékenysége szerint zöldség- és gyümölcs-nagykereskedelemmel foglalkozó cégét (a hivatalos bejegyzés április 16-án volt).

Mindössze négy hónap elteltével, 2024 augusztusában, egy közjegyzői végrehajtás következtében már le is foglalták a cég vagyoni részesedését. Az azóta eltelt időszakban, amely bő egy évet ölel fel, nem világos, hogy a Reszort Placc milyen gazdálkodási lépéseket tett, és a tulajdonos-cégvezető milyen intézkedéseket hozott. Az első (tört) üzleti évük beszámolóit ugyanis a május 31-ig esedékes határidőre nem nyújtották be, így a cég pénzügyi helyzetéről és működéséről egyelőre nem állnak rendelkezésre információk.

A legfrissebb adatok alapján, melyeket az adóhatóság csütörtökön nyilvánosságra hozott feketelistája tükröz, a Reszort Placc adótartozása már meghaladja a 153 millió forintot, és ez a szám jogerőre emelkedett. Ezen felül a cég számára még 314 millió forintnyi jogkövetkezmény is felhalmozódott, amely magában foglalja a késedelmi kamatokat és pótlékokat. Így a Reszort Placc összesen 467,6 millió forinttal tartozik az államnak. Ez a tizenöt hónap alatt elért eredmény figyelemre méltó, és szinte olyan, mint egy lendületes start az adósságkezelés világában. Jelenleg azonban a NAV nem lépett a cég ellen, hiszen nem indítottak végrehajtási eljárást és a kényszertörlésről sem érkezett hír a cégnyilvántartásban, legalábbis ennek nyoma eddig nem bukkant fel.

Bár a közel félmilliárd forintnyi közpénzes adósságuk miatt a legfrissebb adóslistán csupán a hatodik helyre tudtak felkerülni, a helyzet mégsem annyira súlyos, mint amilyennek elsőre tűnik. Jelenleg egyetlen vállalat sem halmozott fel kiugróan nagy adótartozást, sőt, a legnagyobb adóhiány sem érte el a félmilliárd forintot. A tizenöt listázott cég összesített adótartozása mindössze 2,8 milliárd forintot tesz ki. Érdekesség, hogy a NAV legújabb fekete listáján, eltérően az előző két negyedév adataitól, ezúttal nem találunk gázbizniszben érintett áfacsaló vállalatokat. Továbbá, a most nyilvánosságra hozott, legalább százmilliós adóhiányt felhalmozott cégek között nem bukkantunk közszereplőkhöz vagy közpénzekhez köthető vállalkozásra sem.

Figyelemreméltó esetek azonban így is voltak, nem csak Danó Krisztián rekordízű bukása. Az első helyen végzett, 475,7 milliós adóhiányt, hozzá közel 269 milliós bírságot összegyűjtő Iridium Connect Kft. esete. A társaságot még 2002-ben alapította GM-OVER Mezőgazdasági és Tudományos Szolgáltató Kft. néven három magánszemély, a nevek és lakcímek tanúsága szerint egy apa és fia, valamint utóbbi későbbi felesége. A céget 2023. október 25-én adták el egy családi tulajdonban álló vállalkozásnak, a KKV Finanszírozási Tanácsadó Kft.-nek, ekkor kapta meg a mostani nevét is.

Az új tulajdonos nem tervezett hosszú távon: csupán két hét elteltével továbbadta a vállalkozást egy Savin Perica nevű férfinek, aki 1991-ben született a szerbiai Zentán. A cégnyilvántartásból kiderül, hogy Perica egy csongrádi, városszéli kertes házban él, és korábban két másik vállalkozásban is részt vett, vagy ott tulajdonos volt. Az egyik cég ellen 2020 és 2023 között NAV-végrehajtás folyt, amikor Perica már a tulajdonosa volt, ám a folyamat kezdetekor még egy brit címre bejegyzett cég is a tulajdonostársai között szerepelt. Perica azonban szintén csak rövid ideig, mindössze fél évig birtokolta a céget, mivel 2024. április 19-én egy kunbajai férfi vásárolta meg tőle. Ez a férfi Lőrincz Károly, aki szabadkai születésű, és róla az interneten csupán annyit tudni, hogy ő is tulajdonosa ennek a vállalkozásnak. A lakcímét a Google térképe alapján nehezen beazonosítható helyszínre lehet lokalizálni.

Az Iridium Connect, illetve még GM-OVER ugyanis enyhén szólva is mikrovállalkozás volt, 2022-ben 473 ezer forintos bevétele és 11 ezres vesztesége, 2023-ban 209 ezres bevétele és 145 ezres vesztesége volt. - hogy az alapító tulajdonosok vagy a két hétre közbeiktatott tulajdonosok hogyan élik, hogyan élték meg ezt, az rejtély. Mindezt a bravúrt a 2024-es üzleti évről készített beszámoló úgynevezett kiegészítő melléklete szerint 0 fős létszámmal csinálták meg.

Mielőtt Nagy Mártont tanulmányainkba bevonnánk, érdemes megemlíteni: a cég eddigi teljesítménye már bő 143 milliós nyereséget hozott, de közben egy figyelemre méltó, 476 milliós tétel is felmerült, amelyet a NAV-nak nem utaltak el. Ez a tétel a régi szentendrei székhelyről a Bécsi úton keresztül a terézvárosi Révai közbe került, ami érdekességgel bír, hiszen a bíróság a székhely bejegyzésénél elég hanyagul, mindenféle részlet, mint például emelet- és ajtószám megadása nélkül járt el. A cég, amelyet eredetileg kutatási és oktatási célokra alapítottak, Perica érkezésével az "elektronikus, híradás-technikai berendezések és alkatrészeik nagykereskedelme" főtevékenységre váltott. Az év elején azonban a titokzatos tulajdonos úgy döntött, hogy ezt élelmiszer-nagykereskedelemre módosítja. Érdekes, hogy a hatalmas nyereség ellenére a cégből egy fillért sem kíván osztalékként kivenni, ami igencsak puritán hozzáállásra vall.

A lista harmadik pozícióját elfoglaló Evoglade Hungary Kft.-nél nemrégiben figyelemre méltó tulajdonosváltás történt. Az előző két cégtől eltérően ez a társaság már kényszertörlési eljárás alatt áll. Az alapítást egy szokolyai lakcímmel rendelkező magánszemély végezte 2022 márciusában, és a cég főtevékenysége a "Fa- és építési anyagok ügynöki nagykereskedelme" volt. A cég székhelye egy tízemeletes újpesti panelház földszinti lakásában található.

A 3 millió forintos tőkéjű társaság 2024. március 19-én egy akkor még a 19. évét sem betöltött 8. kerületi lakcímű magánszemély birtokába került (ekkor már egy 13. kerületi tízemeletes panel egy földszinti lakásában volt bejegyezve). A cégbírósági nyilvántartásban megtalálható adásvételi szerződés szerint az alapító tulajdonos 100, azaz száz forintért adta el, a vevőnek a cégadatok szerint nincs és nem volt - a kora miatt nem is nagyon lehetett volna - más vállalkozásban érdekeltsége. A vele egy címen lakó két testvére nevén szintén vannak, illetve voltak problémás cégek, ezek egyike az a mostanra már kényszertörléssel megszűnt Zenia Magyarország Kft. volt, amely előző tulajdonosnője ugyanazon a szokolyai címen él, mint az Evoglade-alapító férfi.

Az Evoglade nem produkált hatalmas pénzügyi bravúrt, mint a GM-OVER-ből lett Iridium Connect, sőt, a nyilvántartás szerint kisebbeket sem. A 2022-es csonka évében nem volt árbevétele, 2023-ról és 2024-ről már nem adott be bevallást. De valamit mégis csak csinálhatott, ugyanis a NAV 2023-tól sorban indította a végrehajtásokat a cég ellen: januárban, áprilisban, novemberben, majd 2024 januárjában és májusában is. Ezek általában néhány nap alatt lezárultak, de a 2023. áprilisi augusztusig húzódott, míg a tavaly máig folyamatban van. Ez utóbbi eljárás idején viszont már nem az alapító volt a tulajdonos, aki az adásvételkor arról is nyilatkozott, hogy a cég per-, teher- és igénymentes (a vevő pedig arról, hogy a társaságot megvásárlás előtt átvizsgálta).

Ha akkor éppen nem is volt, végül csak összejött 323 millió forintnyi adóhiány, amihez még 443 milliónyi jogkövetkezmény csapódott, így az Evoglade-től összesen 766 542 583 forintot követel a NAV - ez a mostani feketelistán a legnagyobb összeg.

Jelenleg az adóhivatal feketelistáján szinte kizárólag budapesti és Pest megyei cégek szerepelnek, egyedüli kivételt képez a kecskeméti Hús-Center Hungary Kft. A jelentős adóhiányt felhalmozott vállalatok többsége kereskedelmi tevékenységet folytat, vagy az építőiparban tevékenykedik. A listán található egy olyan cég is, amelynek székhelye a 5. kerületi Honvéd utcai székhelyszolgáltató, ahol számos vállalkozás van bejegyezve. Érdemes megemlíteni, hogy itt több olyan cég is megtalálható, amelyek korábban szerepeltek az adóslistákon, és a gázmaffiával kapcsolatba hozhatók.

Related posts